• luty

  13

  2020
 • 2312
 • 0
Pielęgnacja blatów kamiennych. Porady i wskazówki.

Pielęgnacja blatów kamiennych. Porady i wskazówki.

Jak przeprowadzać konserwację blatów i parapetów?

Kamień granitowy i marmurowy to wyjątkowo estetyczny, trwały oraz solidny surowiec, który chętnie stosujemy do wykonywania parapetów i blatów. Wyroby kamienne są bardzo łatwe w czyszczeniu i zapewniają o wiele lepsze walory użytkowe względem blatów i parapetów wykonanych z innych surowców. 

Niemniej, aby zachowały one swoje walory wizualne i techniczne przez możliwie długi czas, konieczne jest regularne poddawanie ich czyszczeniu i konserwacji. Jak usunąć uporczywe plamy na blacie lub parapecie oraz w jaki sposób przebiega bezpieczna i efektywna konserwacja blatu i parapetu kamiennego?

Sprawne i bezpieczne czyszczenie blatu granitowego i marmurowego

Choć zapewniają niską nasiąkliwość oraz są odporne na wnikanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, warto wiedzieć, w jaki sposób efektywnie radzić sobie z czyszczeniem blatu granitowego czy marmurowego.

Wszelkie zabrudzenia powstałe podczas jedzenia czy przygotowywania posiłków na blacie powinny być usuwane najszybciej jak to możliwe, w szczególności krople wina, kwasy owocowe, szczególnie kolorowe. Unikniemy tym samym ryzyka wniknięcia substancji w pory kamienia, dbając o zachowanie czystej i nieskazitelnej struktury blatu. Jak usunąć plamy na blacie kamiennym?

Czyszczenie blatu granitowego i marmurowego należy przeprowadzać miękkimi ściereczkami z niewielką ilością nieagresywnej chemii o neutralnym odczynie pH. Do czyszczenia blatu granitowego i marmurowego warto wyposażyć się w dedykowany środek do usuwania zabrudzeń na powierzchniach kamiennych, np. marki Akemi (Oczyszczacz Kamienia – Stonecleaner – preparat nieszkodliwy w kontakcie z żywności lub pasta do usuwania tłustych plam). Inni producenci Chemii kamieniarskiej to Fila i Tennax.

Niemniej, świetnie sprawdzi się w tym celu zwilżona miękka ściereczka z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po dokładnym umyciu blatu kamiennego należy wytrzeć go do sucha i wypolerować ściereczką z mikrofibry za pomocą środka zawierającego alkohol – np. płynu do mycia szyb.

Jeżeli nie udało się nam w porę usunąć zabrudzeń powstałych na kamiennym blacie lub parapecie, konieczne może okazać się profesjonalne wypolerowanie zewnętrznej powłoki kamienia. Zabrudzenia, które wniknęły w strukturę kamienia, nierzadko są niezwykle trudne, a wręcz niemożliwe do usunięcia za pomocą konwencjonalnych środków czyszczących.

Zasady czyszczenia blatu lub parapetu kamiennego:

 • plamy usuwaj w miarę możliwości niezwłocznie,
 • używaj miękkich ściereczek,
 • upewnij się, że powierzchnia jest pozbawiona ziarenek piasku i innych twardych cząsteczek, które podczas czyszczenia mogą porysować powierzchnię blatu,
 • używaj dedykowanych środków do czyszczenia kamienia lub domowych substancji z neutralnym pH, 
 • unikaj środków chemicznych z kwaśnym pH, które mogą trwale uszkodzić powłokę.

Regularna konserwacja blatu i parapetu kamiennego podstawą długiej żywotności i pięknego wyglądu

Konserwacja blatu lub parapetu kamiennego powinna być przeprowadzana minimum raz w roku. Czynności konserwacyjne należy wykonywać po uprzednim dokładnym oczyszczeniu oraz wysuszeniu powierzchni. Do impregnacji należy stosować wyłącznie profesjonalne dedykowane preparaty do konserwacji kamienia takie jak Akemi Anti-fleck Super, bądź zestaw do impregnacji i pielęgnacji blatów kuchennych.

Dzięki konserwacji blatu ograniczymy nasiąkliwość powierzchni, zwiększając odporność blatu lub parapetu na zaplamienia. Co więcej, konserwacja blatu kamiennego tworzy na nim powłokę ochronną, która zabezpiecza go przed oddziaływaniem wysokich temperatur oraz domowej chemii. Po nałożeniu środka impregnującego należy go delikatnie wypolerować kolistymi ruchami za pomocą miękkiej ściereczki.

Więcej o czyszczeniu i pielęgnacji wyrobów kamiennych znajdą Państwo w innym artykule: Czyszczenie i konserwacja schodów kamiennych.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą blatów i parapetów kamiennych wykonywanych na indywidualne zamówienie. W przypadku pytań służymy fachową radą oraz kompleksowym wsparciem.

© Copyright 2024 Orange Stone Sp. z o. o.