• październik

    28

    2018
  • 5243
  • 3
Czyszczenie i konserwacja schodów kamiennych

Czyszczenie i konserwacja schodów kamiennych

Decydując się na wykończenia obiektów użytkowych zrobionych z naturalnego kamienia, należy pamiętać o tym, że wymaga on odpowiedniego traktowania, szczególnie w kwestii jego czystości.

Elegancja zamknięta w kamieniu

Elementy wykonane z granitu doskonale się prezentują i dobrze znoszą działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Zastosowanie tego surowca jest wszechstronne, chętnie wybierany jest przez projektantów, którzy cenią sobie niebanalną kolorystykę oraz interesujące faktury. W zależności od miejsca pochodzenia i gatunku, poszczególne warianty różnią się między sobą uziarnieniem oraz barwą, co pozwala na stworzenie wyjątkowych oraz jedynych w swoim rodzaju kompozycji. Płyty kamienne można odpowiednio uformować – tak, aby spełniały założenia projektu i wpasowały się w przestrzeń, co jest również dużą zaletą.

Wszechstronne zastosowanie

Z granitu wykonuje się blaty kuchenne i łazienkowe. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na fakt, iż powierzchnie granitowe nie są środowiskiem przyjaznym dla bakterii, dlatego nie mają one tendencji do namnażania się na blatach z tego surowca. Ponadto, z kamienia robi się płyty ścienne, elewacje i posadzki, a także parapety. Wykorzystywany jest też bardzo często jako budulec do obłożenia schodów zewnętrznych lub wewnętrznych. Ten naturalnie występujący materiał pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów dekoracyjnych, jednak aby powierzchnia tego typu zachowała swój doskonały wygląd przez wiele kolejnych lat, należy o nią zadbać.

Od czego zacząć czyszczenie schodów granitowych?

W przypadku schodów granitowych oraz ich regularnej pielęgnacji, należy szczególną uwagę przyłożyć do doboru narzędzi, środków myjących i impregnujących, a także unikać pewnych przyzwyczajeń, mogących trwale uszkodzić powłokę zewnętrzną lub sprawić, że pojawią się na niej przebarwienia. Przede wszystkim, należy pamiętać o zakupieniu:

  • miękkich szczoteczek, ścierek lub gąbek
  • specjalnych, dedykowanych powierzchniom z tego surowca preparatów
  • środków impregnujących

Zabiegi należy przeprowadzać regularnie i nie dopuszczać do tego, aby na schodach granitowych zalegały gnijące odpady organiczne (liście, trawa, kawałki drewna) lub korodujące elementy metalowe. Podczas tych procesów nierzadko wytwarzają się związki, które mogą trwale zabarwić niektóre obszary. Bardzo niewskazane jest pozostawianie piasku, który działa jak papier ścierny i podczas użytkowania szybko pojawiają się rysy, a powierzchnia matowieje. Podczas mycia należy unikać wykonywania kolistych ruchów, mocnego tarcia, używania ostrych narzędzi, a także żrących środków o kwaśnym odczynie oraz oleistych substancji. Mocne zabrudzenia najlepiej jest namoczyć wodą.

Po zmiękczeniu będzie je można bez problemu usunąć miękką gąbką. Można też skorzystać z nowoczesnych metod – urządzeń specjalistycznych przeznaczonych do mycia różnego typu powierzchni, jednak należy tutaj również być ostrożnym i nie sięgać po to rozwiązanie zbyt często. Po wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych wskazane jest osuszenie i wypolerowanie powierzchni – pozostawienie wody do samoistnego wyschnięcia nie jest dobrym pomysłem, ponieważ na powierzchni pozostanie nieestetyczny osad.

Jak sprawić, aby schody granitowe nie straciły swojego blasku i estetycznego wyglądu?

schody granitoweW tym celu, zaraz po zamontowaniu, należy sięgnąć po specjalny impregnat. Aby zakupić odpowiedni, warto skonsultować się z doświadczoną w swoim fachu firmą kamieniarską. Jest to inwestycja, która z pewnością się opłaci. Powłoka, którą stworzymy z pomocą takiego preparatu, będzie mniej podatna na uszkodzenie – zarysowania oraz pojawianie się przebarwień.

Mimo tego, iż granit jest jednym z trwalszych materiałów wykończeniowych, nie należy obchodzić się z nim brutalnie. Płyty i inne elementy nie powinny być narażone nie tylko na niektóre związki chemiczne oraz substancje, ale też na duże obciążenia. Nie należy zrzucać z impetem ciężkich przedmiotów i przesuwać ich po powierzchni – granit może wtedy pęknąć. Szczególnie narażone na zniszczenie są brzegi płyt schodowych, ponieważ łatwo można je w ten sposób skruszyć. Przywrócenie uszkodzonych elementów do stanu pierwotnego nie należy do najłatwiejszych, dlatego nie poleca się wykonywania tego samemu. Niezbędna w tej kwestii będzie pomoc fachowców z zakładu kamieniarskiego.

Właściwa pielęgnacja schodów granitowych to klucz do zachowania ich walorów estetycznych. Regularne zabiegi czyszczące wykonywane z pewną dozą delikatności są w tym przypadku niezbędne. Jako Hurtownia Kamieniarska z wieloletnim doświadczeniem również polecamy zaopatrzenie się w impregnaty oraz preparaty dedykowane do pielęgnacji granitu.

© Copyright 2024 Orange Stone Sp. z o. o.